תקן צנרת ביוב

 
מעבר למוצרים חשמליים או כלי עבודה יש תקן ברור גם לצנרת ביוב. מהו בכלל התקן? למה צריך אותו? מי קובע אותו? זה הזמן לדבר על הכול ולהסביר לכם גם מה חשיבותו ולמה אי אפשר להתעלם ממנו.
 

מדוע צריך תקן לצנרת ביוב?

 
תקן לצינורות ביוב מאוד חשוב. למעשה אם יש מוצר לא חשוב, כמו למשל כיסוי לטלפון או פריט עיצוב לבית, אין צורך בשום תקן עבורו אלא אם הוא יהיה מסוכן מאוד. לעומת זאת כאשר מדובר על צינור ביוב או חלקים אחרים במערכת הביוב, יש צורך להתייחס לתקנים כדי להגן על הלקוח ובכך למנוע תקלות בהמשך. כאשר יש תקן ובעלי המקצוע מכבדים אותו ישנו יישור קו חשוב מאוד בין כל חלקי הארץ ואפילו בין המדינה לבין מדינות מפותחות אחרות. אי אפשר שלא להתייחס אליו גם מבחינה חוקית וגם מבחינה מעשית, כי לאחר מכן יכולות להגיע בעיות רבות.
 

מי קובע את התקנים?

 
אולי אתם רגילים לכך שמכון התקנים הוא זה שקובע את התקנים במדינת ישראל ומכאן גם מקור שמו, אך התקן של צנרת הביוב נקבע אך ורק על ידי רשות המים. היא זו שאחראית על מערכת הניקוז ומערכת המים וכך למעשה האינסטלטורים וצוותי הביובית צריכים ליישר קו לפיה. התקנים נקבעים בעיקר על פי מחקרים ובדיקות והם ממש לא סתם נתון. הם כמובן יכולים להשתנות לפי אותן בדיקות אך בדרך כלל התקנים הללו יישארו קבועים כמו שהם נשארו כבר שנים רבות.
 

מה התקן לצנרת ביוב?

 
בגלל המורכבות של מערכת הביוב הרי שיש מורכבות גם בתקנים שלה. יש כל כך הרבה חלקי צינורות, משאבות וגם נתונים שחייבים ללוות את מתקיני המערכות כך שרשימת התקנים ארוכה במיוחד. יש תקן לסוגי צנרות הביוב שיכולות להיות מותקנות וזאת מבחינה של עמידות ואיכות. יש אחד גם לגבי אחוז שיפוע צינורות הביוב כדי שהעבודה של מערכת הביוב תתבצע בצורה מושלמת לטובת ניקוז מים ללא שאריות מוצקים. התקנים הללו יכולים להישמע לכם אולי מסובכים במיוחד אך למעשה אם תבחרו צוות אינסטלציה מנוסה הרי שאין לכם ממה לחשוש.

 

כיצד נבחר צוות שעובד לפי תקן?

 
אם אתם רוצים לבחור צוות אינסטלציה שפועל לפי תקנים כל מה שאתם צריכים לעשות זה לשאול. כמובן שרוב האינסטלטורים וגם צוותי הביובית בתחום יהיו מוסמכים עם רישיון אך כמובן שלא יזיק לבדוק זאת בעיניים. אם אתם מודאגים מכך אתם יכולים גם לוודא את זה עמם וזה לא בושה ודווקא מראה שאתם שולטים בנושא. תמיד חשוב להימנע מעבודה עם חובבנים. אם תבחרו בצוות מנוסה שיש לו המלצות רבות סביר להניח שהחששות שלכם יתגלו כחששות שווא.
 

מתי התקן בכלל יהיה רלוונטי?

 
אם אתם צריכים לפתוח סתימה, לבצע שטיפת קווי ביוב בלחץ מים גבוה, לשאוב בור ספיגה או כל שאר הפעולות שלא באמת משנות משהו במערכת הביוב ולא מתקינות מערכת או משאבה חדשה, התקן לא רלוונטי בכלל עבורכם. לעומת זאת כאשר יש להתקין חלקים חדשים במערכת אי אפשר שלא להתייחס לתקנים. הסיבה לכך היא לא רק שזו עבירה על הנהלים אלא אתם מסתכנים בעצמכם בהרס מוקדם מידי של החלקים במערכת, עבודה שאינה טובה וצרות רבות אחרות.
 
תקן צנרת ביוב