מצלמת צנרת ביוב

 
מצלמת צנרת ביוב נועדה לצלם את צינורות הביוב מבפנים, בלי שאדם צריך להפעיל אותן באותו המקום. כמובן שבדרך כלל בעל מקצוע מתחום האינסטלציה שמתמחה בבעיות ביוב, יפעיל אותן מרחוק אך הוא לא צריך להיות בתוך המערכת ולסבול את המתאר הזה שקשה כל כך להתנהל בו. יש מצלמות צנרת ביוב רבות וייחודיות כמו למשל מצלמות צינור, מצלמות רובוטיות, מצלמות סיב אופטי ומצלמות תרמיות. כל אחת מן המצלמות תהיה שימושית במקרה אחר אל יש משהו אחד משותף לכולם: הן חוסכות עבודה רבה ועלויות גבוהות לכולם, החל מהצוות המטפל וכמובן גם ללקוחות בעצמם.
 

עד כמה חשובה מצלמת הביוב

 
 
למצלמת צנרת יש מספר רב של יתרונות אך מעבר לעבודה הפשוטה יותר שהיא מקנה, יש לה יכולות שלא היו אפשריות בלעדיה. נכון שהמצלמה יעילה במיוחד ומקצרת את זמני האבחון של הבעיה אך היא גם יכולה להגיע למקומות שאי אפשר להגיע אליהם בשום דרך אחרת. יש צינורות קטנים מאוד שלעתים הנזילה מגיעה מהם, או שיש בהם סתימה. ללא המצלמה לא היה אפשר לדעת היכן בדיוק הבעיה או מהי. הצנרת מספקת שילוב מעולה של טכנולוגיה עם צנרת הביוב וכך ניתן לפתור בעיות שבעבר הפתרון היחיד עבורן היה החלפה של אותו חלק בביוב.
 
 
 
מצלמת צנרת ביוב
 
 
 
 

מה היתרונות בשימוש במצלמה?

 
  • דיוק רב באבחון הבעיה - אי אפשר לקבל אבחנה כה מדויקת בשום דרך אחרת ועוד ללא צורך להרוס את הכביש או המדרכה ולהגיע באופן פיזי אל החלק בביוב.
  • פתרון מהיר ופשוט - אין צורך לבצע פעולות 'כירורגיות' במערכת הביוב, לא צריך לקדוח באדמה ובטח לא לחצוב בה. כל מה שצריך לעשות הוא לפתוח את מכסה הביוב ולהשחיל את המצלמה לתוכו ויש גם מצלמות שלא דורשות את הפתיחה הזו, כמו למשל המצלמה התרמית.
  • בגלל שאין צורך בפתיחה של הביוב וזמן העבודה מתקצר משמעותית, גם המחיר יורד. כיום כל פעולה במערכת הביוב מתבצעת במחיר זול יותר מבעבר וכמובן שאין חשש להרס של המערכת בגלל קידוח או חציבה.
 

סוגי המצלמות

 
המצלמה התרמית היא סוג המצלמה החשוב ביותר. אמנם גם מצלמת סיב אופטי ובוודאי מצלמה רובוטית חשובות למדי, למרות שיש שלה אפשרויות רבות שאפילו לתרמית אין, אך מצלמה תרמית היא הבסיס לכל בעיות הצנרת ולא רק בביוב. היא פשוטה מאוד לפעולה, היא קולטת את הקרינה התת אדומה של חומרים, קרינה שנפלטת מהם באופן טבעי, ומתרגמת אותה לצבעים לפי הפרשי הטמפ'. כך כל מאתר נזילות וכל בעל מקצוע שמטפל בתחום הביוב יודע בדיוק היכן יש סתימה, היכן יש נזילה, כמה היא חמורה, והכול בלי לפתוח את פתח הביוב.
 

מי יכול לבצע את הצילום?

 
צילום צנרת הביוב לא יכול להתבצע על ידי כל אחד. כדי לבצע את הפעולה יש צורך להכיר את המצלמה, להכיר את האפשרויות שלה ולהבין את הפלט שהיא מספקת. אמנם התפעול שלה יכול להישמע בתור עבודה קלה אך אם אין לכם ידע וניסיון בהפעלה שלה, לא רק שלא תדעו מה היא מספרת לכם, לעתים תבינו זאת לא נכון והטיפול לא יתבצע בצורה הנכונה. לא קל להבין מתי יש נזילה בעזרת המצלמה הזו ובוודאי לא קל להבין עד כמה הנזילה חמורה, כיוון שיש צורך לכייל אותה היטב ולבדוק במקומות הנכונים.